Dzieci z katarem alergicznym mogą mieć zaburzenia koncentracji.

Naukowcy kierowani przez dr. Ayhana Soguta z Wydziału Alergii Dziecięcych w Regionalnym Szpitalu Klinicznym w Erzurum w Turcji zaprezentowali wyniki swojej pracy podczas kongresu Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej, który odbył się w dniach 16-20 czerwca w Genewie. Z ich badań wynika, że objawy typowe dla ADHD, tj. nadaktywność z zaburzeniami koncentracji uwagi mogą towarzyszyć katarowi alergicznemu u dzieci i młodzieży. Objawy te ustępują dzięki skutecznemu leczeniu kataru.

 

Na specjalnej sesji poświęconej związkowi kataru alergicznego z astmą prof. Mike Thomas z University of Southampton (Wielka Brytania) zwrócił jednak uwagę, że negatywny wpływ kataru alergicznego na jakość życia jest ciągle w dużym stopniu niedoceniany.

Zespół badaczy z Turcji prowadził obserwacje grupy 25 dzieci w wieku 8-16 lat. Wszystkie miały sezonowy katar alergiczny związany z alergią na pyłki traw. Matki wypełniały ankiety dotyczące objawów nadaktywności i zaburzeń koncentracji u dzieci. Dla porównania poproszono o to również mamy 35 zdrowych uczniów. Jakość życia pacjentów z katarem oceniano na podstawie specjalnych kwestionariuszy.

W ramach terapii przepisano im donosowy glikokortykosteroid oraz doustny lek antyhistaminowy, które mieli stosować przez sześć tygodni. Po upływie tego czasu ponownie dokonano oceny jakości życia dzieci oraz objawów ADHD.

Przed zastosowaniem leczenia nadaktywność i problemy z koncentracją były znacznie silniejsze u pacjentów z katarem. Jednak po zastosowaniu terapii nie stwierdzono między grupami różnic w koncentracji uwagi, a nadaktywność była mniejsza u dzieci leczonych z powodu kataru alergicznego. Ponadto, jakość życia pacjentów z katarem alergicznym znacznie się poprawiła po terapii.

Jak skomentował prezentujący wyniki w Genewie dr Sogut, badania te potwierdzają, że katar alergiczny może przyczyniać się do wystąpienia u pacjentów objawów zaburzeń zachowania oraz do pogorszenia jakości ich życia. Natomiast skuteczne leczenie go może prowadzić do ustąpienia tych symptomów.

O tym jak negatywny wpływ na jakość życia może mieć katar alergiczny przekonywał prof. Thomas. Badania wskazują, że pogarsza on wydajność w pracy i szkole, przyczynia się do absencji, zaburzeń snu, problemów z koncentracją, powoduje uczucie zmęczenia oraz zaburzenia emocjonalne, w tym złość i agresję.

Eksperci w trakcie kongresu podkreślali też, że skuteczne leczenie kataru alergicznego odgrywa ważną rolę w kontroli astmy. Obydwa schorzenia są bowiem ze sobą ściśle powiązane.

 

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Warto przeczytać

  • Objawy zaburzeń samoregulacji u dzieci od 0 do 3 roku życia DC: 0-3 R

    U dzieci w wieku od 0 do 3 lat diagnozuję zaburzenia samoregulacji w oparciu o doświadczenia własne jak i na podstawie Klasyfikacji Diagnostycznej Zaburzeń Psychicznych i Rozwojowych w okresie niemowlęctwa...

  • Diagnostyka Candida albicans czyli drożdżycy....

    Prezentuję Państwu szereg metod diagnostycznych dostępnych w laboratoriach. Wszystkie one umożliwiają identyfikację zakażeń, choć niektóre z nich obarczone są sporym błedem...

  • Jak przygotować dziecko do spotkania z terapeutą SI

    Przed wyjściem z domu, najlepiej dziecko uprzedzić, że spotka się dzisiaj z pewnym panem.