Integracja Sensoryczna a Kinesio Taping ®

Wykorzystanie metod fizjoterapeutycznych w pracy z dziećmi z zaburzonymi procesami integracji sensorycznej to codzienność.


Pracując z dziećmi mającymi Zaburzenia Przetwarzania Sensorycznego (SPD) wykorzystuję specjalistyczne metody fizjoterapeutyczne normalizujące napięcie mięśniowe. W praktyce zawodowej często u dzieci występuje osłabienie poszczególnych grup mięśniowych, co wtórnie przyczynia się do wady postawy. Zaburzony rozwój dziecka doprowadza do kompensacyjnych rozwojowych wad. Przykładowo dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym siadają w literkę "w" - tym samym przyczyniają się do powstania wady zwanej koślawością kolan. W terapii 'pilnuję' dzieci, żeby bawiły się w odpowiednich dla nich pozycjach (niepogłębiających wad). Przyuczam rodziców, na co powinni zwrócić uwagę. Jaka pozycja do zabawy jest bezpieczna a jaka nie powinna być często powielana. Coraz częściej w terapii wykorzystuję technikę Kinesio Taping ®.

Często skutkiem "niedomogi" grupy mięśni, inaczej skutkiem zaburzenia równowagi w pracy mięśni jest nieprawidłowe ustawienie kończyn. W wyżej wymienionym przykładzie osłabiony mięsień pośladkowy średni, przyczynia się do ustawiania kolana w koślawości podczas chodu, czy zmiany pozycji.

Poprzez zastosowanie aplikacji wpływającej na korektę tego ustawienia można:

- stworzyć lepsze warunki do pracy w prawidłowych wzorcach ruchu
- ułatwić pracę mięśniom osłabionym i torować "prawidłowe wzorce ruchowe"
- "uczyć mózg" prawidłowej motoryki i świadomości ciała.

Dysfunkcje stawowe są w większości spowodowane przez nierównowagę mięśniową, którą możemy wyrównywać odpowiednio aplikując plaster nie na miejsce objawu (staw), ale na przyczynę (mięsień).

Reasumując, w mojej pracy zawodowej wykonuję coraz więcej oklejeń w korekcjach wad postawy: koślawe stopy, płaskostopie, przeprosty w kolanach, skoliozy, plecy okrągłe, wystające łopatki... Można by wymieniać i wymieniać. Zadziwiające jest to jak fantastyczne są efekty. Zawsze namawiam rodziców na pierwsze oklejenie u swoich pociech, żeby sami zadecydowali czy chcą powtarzać oklejania. Moim zdaniem powinni sami przekonać się i zobaczyć czy na ich dziecko to działa. No i działa! Z oklejenia na oklejenie są coraz widoczniejsze efekty. To wszystko jest połączone oczywiście z ćwiczeniami a taśmy zapewniają korektę przez 24h na dobę przez 5-7 dni.

Uwaga: Sukces Kinesio Tapingu ® zależy od właściwej oceny postawy dziecka i ruchu oraz prawidłowe stosowanie taśmy
(czytaj: fizjoterapeuta z certyfikatem Kinesio Tapingu ®) .

Wojciech Kozłowski - fizjoterapeuta i terapeuta integracji sensorycznej

integracja sensoryczna poznań, integracja sensoryczna poznan, Wojciech Kozłowski, Warsztat Poczuć zrozumieć wiedzieć jak to jest - klucz do zrozumienia dziecka

Warto przeczytać

  • Rozumiejąc integrację sensoryczną

    Pomocna jest wiedza o tym, że dzieci ujawniają problemy z integracją sensoryczną różnie w zależności od wieku. Wszystkie dzieci czasami reagują na stres...

  • Jak stwierdzić czy u Twojego dziecka...

    Mogłoby się wydawać, że dzieci są od siebie całkowicie odmienne. Mają jednak jedną wspólną cechę: zauważalny problem z układem dotykowym...

  • Jak przygotować dziecko do spotkania z terapeutą SI

    Przed wyjściem z domu, najlepiej dziecko uprzedzić, że spotka się dzisiaj z pewnym panem.